V této sekci se Vám budu snažit odpovědět na základní otázky ohledně chovu užovky červené.
Co je to za hada ?
- Užovka červená je užovkovitý nejedovatý had, který se vyskytuje na jihu a jihovýchodě USA a severu Mexika. Velikost dospělých jedinců se pohybuje od 110 cm do 160 cm. Výjimečně může tento had dorůstat do 180 cm. Hlava je znatelně oddělená od těla.
- Zbarvení této užovky je velice variabilní. V dnešní době jsou vyšlechtěny stovky barevných a kresebných forem ( 2.10.2021 uvádí "iansvivarium.com" 849 barevných a kresebných forem). Klasická (přírodně zbarvená) užovka červená má na zádech červené až hnědočervené skvrny, které jsou lemovány černou barvou.Tělo je zbarveno v odstínech šedé až oranžové. Spodní část těla je bílá s černými kostkami nebo fleky. Všechny barevné formy mají stejné nároky na chov jako přírodně zbarvená užovka.
Kouše užovka červená, dá se ochočit ?
- Užovka červená je poměrně mírný a nekousavý had.Útočné výpady u mláďat není vlastně kousání, ale spíš obranná reakce, protože se nás mládě bojí a snaží se nás zastrašit.U velmi malého procenta užovek červených se ale stává, že koušou i jako dospělé.
- Žádný had se nedá ochočit !!! Lze ho jen přivyknout na braní do ruky, ale je potřeba si uvědomit, že zvlášť v počátku, znamená každé vyndávání mláděte z terária pro něj určitý stres. Časem si mládě přivykne a můžeme ho opatrně brát do ruky i častěji. Manipulaci s hadem bychom také měli vynechat, když je po příjmu potravy.
Co potřebuji k tomu abych si mohl koupit a začít chovat užovku červenou?
-
Mezi základní věci které potřebujete ještě před tím než si domů přinesete hada je terárium a základní informace o chovu tohoto hada.Tyto informace jsou velice důležité, protože poslední dobou jsem zaznamenal několik případů, kdy si člověk koupil hada a teprve za několik dní začal řešit co s ním má dělat. V dnešní době není problém kliknout na internet a vyhledat si informace o chovu na různých stránkách. Problém pro začínající ale je, posoudit zda informace jsou pravdivé.
-
Terárium pro jednu dospělou užovku by mělo mít minimální rozměr 60 x 40 x 40cm, pro pár nebo trio 80 x 40 x 40cm (d x š x h) . Z vlastních zkušeností nedoporučuji předělaná akvária s přístupem zhora. V takovýchto akvariích se nedostatečně mění vzduch tím pádem vzniká prostor pro vznik plísní a zatuchlý vzduch určitě není to správné pro vašeho hada. Taky nedoporučuji extrémě velká terária, zvláště pak pro mláďata.
-
V teráriu nesmí chybět miska na čerstvou vodu a úkryt. Úkryt musí být přiměřený velikosti hada. Čím menší úkryt hadovi dáte tím líp se tam bude cítit.
-
Teplota v teráriu by měla být pod zdrojem tepla (žárovka, topný kámen, topná folie) kolem 30 °C v nejchladnějších částech terária 22°C. V noci nechte teplotu klesnout v celém teráriu na pokojovou, klidně i 18°C
-
!!!Pozor, Pozor!!! !!!Nejduležitější věc je, že užovka červená je masožravec!!! Nežere cvrčky, červy, šváby ani zeleninu a i když je masožravec tak nežere vepřové, hovězí ani kuřecí maso. Toto je potřeba si uvědomit dříve než si hada přinesete domů. Jediné možné krmení jsou hlodavci (myši, potkani, křečci, mastomyši atd.) a občas se dá krmení zpestřit jednodenním kuřetem (já osobně to nedoporučuju).
Co si mám koupit, samce nebo samici?
- V podstatě je to jedno, laik nepozná rozdíl mezi samcem a samicí. Obě pohlaví jsou velikostně stejné, povahově taky, má to ale několik ale. Důležitá je otázka , kterou si budete muset před nákupem hada položit. Budu chtít hady rozmnožovat? A podle Vaší odpovědi mám zde několik doporučení.
- Vaše odpověď je Ano, chci hady rozmnožovat. V tomto případě doporučuji samici. Samičky dospívají delší dobu než samci, zpravidla 2 - 3 roky. Samička by měla být připuštěna k prvnímu páření teprve co dosáhne délky minimálně 1m . Pokud se rozhodnete koupit samce k samičce až za rok, tak vůbec nic tím neztratíte. Někteří samci jsou schopni pářit už v 1,5 roce při délce 70cm. V této době bude mít Vaše samička 2,5 roku a její velikost bude něco přes 1 m (záleží na krmení), takže podle mne ideální stav.
- Vaše odpověď je Ne, hady nechci rozmnožovat. Při takovéto odpovědi doporučuji samce. A to hlavně z jednoho důvodu. Teď to sice bude divně vypadat, ale začnu psát o samicích. Samice pokud dorostou do velikosti kolem 90 cm jsou pohlavně dospělé, ale není vhodné je ještě připouštět. Nicméně takhle veliké samice a větší už jsou schopné vytvořit vajíčka i když jsou bez samce. Samozřejmě vajíčka budou neoplozené. Z 90% tyto samice (i když jsou bez samce) pokud vytvoří vajíčka nebo jen folikuly, tak je vstřebají a nic se neděje. Zbývajících 10% rozdělím na 8% a 2%. 8% samiček takto vytvořené vajíčka bez problému vyklade a pro Vás to znamená jenom to že vajíčka vyhodíte (jsou neoplozená). Ale, a to je to Ale, nám tu zůstavají ty 2% které snůšku nevykladou celou. Máme tady zadrženou snůšku, a to je problém. Laik si s tím neporadí a méně zkušený chovatel taky ne. Pokud chcete hada zachránit, tak musíte k veterináři. A proto doporučuji samce. Je to samec a tam tyto problémy nehrozí.
- Vaše odpověď je Nevím, zatím jsem nad tím neuvažoval. Tak tady to nechám na Vás. Přečtěte si odpovědi výše a rozhodněte se podle toho co Vám vyhovuje.
Jak určujete pohlaví užovek?
- pohlaví u mláďat určuji palpací (vymačkávání hemipenisů). Tato metoda je u samců 100%-ní. U samic 95% . U dospělých zvířat se dá u některých zvířat poznat pohlaví pouhým okem, ale 100% je sondování.